Analiz Yazılımları Çalışma Mantığı

NLS çalışma

NLS Enterprise Access’in çalışma mantığı Sunucu/İstemci(Server/Client) temeline dayanmaktadır.Yukarıdaki örnekte bir işletme içerisinde mevcut olabilecek olası bağlantılar gösterilmeye çalışılmıştır.
Temel olarak işletme üzerinde bir adet sunucu bulunur ve bu sunucu üzerinde NLS Enterprise Access yazılımı ve bu yazılımla ilintili bir Service çalışır(Bazı biyometrik cihazlar için Service çalışması gerekmemektedir).

Sunucu üzerinde koşan yazılıma aşağıdaki birimler ağ üzerinden erişmekte ve konuşmaktadır:

- Tunike(kapı vs.) ve entegre biyometrik cihazlar, giriş çıkış kontrol amaçlı.
- Turnike(kapı vs.) tetiklemeyen, sadece Personel Devam Kontrol amaçlı tekil biyometrik cihazlar.
- Biyometrik cihazlar(Biyometri ile üye bakiye üzerinden ödeme) ile ya da yalın olarak ödeme ve satış takibi yapılan ödeme noktaları.
- Resepsiyon, SPA, Spor alanı gibi birimlerde üye takibi ve işlem yapılan, NLS Enterprise Access çalıştıran istemci bilgisayarlar.

*Kırmızı Bir ile gösterilen bölüm ve bunun aşağısında kalan kısım İşletme’yi betimlemektedir.Uygun görüldüğü taktirde İşletme sunucusu üzerinde MSSQL gibi gerekli yazılımların ve ayarlamaların yapılması durumunda, NLS Enterprise Access yazılımı *Kırmızı İki ile gösterilen Analiz Ar-Ge sunucularına İnternet üzerinden bağlanma ihtiyacı olmadan lokal olarak çalışabilir.

Eğer ki İşletme birden fazla şubeye sahipse ve bu şubeler birbirleri ile haberleşme halinde olmak durumundaysa (Birden fazla işletmenin birleşik olarak yönetilmesi durumu: Örneğin, A şubesinde çalışan personelin B şubesindeki kapıdan giriş yapabilmesi) bu şubeler arasında da İnternet, VPN veya kiralık özel hat gibi bir geniş alan ağ bağlantısı bulunması gerekmektedir.Bu durumda yine tek bir sunucu bulunacak ve şubeler arası veri alışverişi geniş alan ağı üzerinden sağlanacaktır.

Aşağıdaki diagramda bu durumu görebilirsiniz.Kabaca her bir binanın yukarıda gösterilen diagramdaki *Kırmızı Bir alanındaki bir İşletmeyi veya şubeyi temsil ettiği söylenebilir.

nls şubeler

Share on Facebook+1Share on LinkedInShare on Twitter