Biyometri Nedir?

Günümüzde her alanda hızlı bir gelişme gösteren teknoloji, bizi de aynı ölçüde alışkanlıklarımızı değiştirmeye zorlamaktadır. Nüfus cüzdanı, kart gösterilmesi veya pasaport bilgileri ile yürütülen birçok işlem yerini şifre, parola ve pın kodlarına bırakmıştır. Ancak bu tür uygulamaların da çok geçmeden dezavantajları yaşanmaya başlanmıştır. Kişiye özel verilmiş kartların unutulması, kaybolması, başkaları tarafından kullanılması, şifre ve parolaların üçüncü kişiler tarafından öğrenilmesi veya unutulması kişi ve kurumların güvenliği için tehdit oluşturmaya başlamıştır.

Bu tehditleri ortadan kaldırmak için ise yeni teknolojik sistemler geliştirilmektedir.

“Biyometrik sistemler kişinin sadece kendisinin sahip olduğu ve diğerlerinden ayırt eden fiziksel veya davranışsal özelliklerinin tanınması prensibi ile çalışmaktadır.”

Biyometrik sistemler tıpkı insan beyni gibi düşünülerek geliştirilmiş, tanıma ve doğrulamadan oluşan iki aşamalı sistemlerdir. Çalışma prensipleri birbirine benzer. Tanıma kısmında kayıtlar toplanır ve bu kayıtlar bir kod olarak ilgili sistemde saklanır. Doğrulama kısmında ise toplanmış olan bu kayıtlar ile ilgili kişi anında karşılaştırılır ve sonuca varılır.

Kişilerin kendilerine has fizyolojik özelliklerinden faydalanarak otomatik kimliklendirme yapan bu teknoloji, şimdilerde, evlerimizin kapısını açmaktan diz üstü bilgisayarımızı açmaya kadar birçok alanda kullanılmaya başlanmıştır.

Önceleri güvenlik amacıyla geliştirilmeye başlanan sistem artık güvenliğin ötesinde personel çalıştıran her kurum için gerekli duruma gelmiştir. Personel ve ziyaretçi takibi, kurum içerisindeki geçiş noktaları hatta yemekhane takibinde bile sözü geçen sistemler kullanılmaktadır.

Bu teknojide parmak izi ve el geometrisinin incelenmesi, yüz özelliklerinin karşılaştırılması, ses ve konuşma analizi, iris ve retina tanımlanması gibi çalışma prensibi aynı ancak şekil ve sonuç itibariyle birbirinden farklı sistemler yer almaktadır.

Günümüzde Kullanılan Biyometrik Sistemler

Günümüzde kullanılan sistemlerden bazılarını avantaj ve dezavantajlarıyla kısaca gözden geçirelim.

Parmak İzi Okuma

Biyometrik Sistemlerin en eskilerinden biridir. Aynı zamanda en yaygın olarak kullanılan sistemdir. Kullanılan cihazlar küçük ve dekoratiftir. Marka, model ve fiyat olarak çeşitliliği fazladır.

Çalışma şekli;Parmak izini tanıtma sırasında, cihaz tanıttığınız parmağın fotoğrafını çeker ve bir kod numarası ile hafızasına kaydeder. Doğrulama sırasında bu kodu girdiğinizde tanıttığınız parmağı tekrar okutmanızı ister.

İris ve Retina Tarama

1930 lar da kullanılmaya başlanan eski bir sistemdir. Son derece eski olmasına rağmen yaygın olarak kullanılmamaktadır. İris taramada iris üzerinde bulunan çizgi, benek ve renkler retina taramada ise retinanın arkasında bulunan ince kılcal damarların şekli esastır.

Çalışma şekli; Tanıma ve teşhis için kişinin öncelikle bir kameraya bakması esasına göre çalışır. İris taramada sıradan bir CCD kamera kullanılırken retina taramada damarların fotoğrafını çekmek için düşük yoğunluklu, kesintisiz bir ışık kaynağından da faydalanılır.

Yüz Tanıma

Bu sistemde gözler arasındaki mesafe, burun genişliği, elmacık kemikleri, çene çizgisi gibi insan yüzünün genel özelliklerinden tarama yapılmaktadır.

Çalışma Şekli; Basit bir kamera yardımıyla yüz fotoğraflanır ve yukarıda belirttiğimiz özelliklerle birlikte depolanır. Aynı kişi yüzünü tekrar okutmak istediğinde aynı açıyla kamera karşısında durur ve sistemin doğrulamayı yapması beklenir.

Share on Facebook+1Share on LinkedInShare on Twitter