El Tanıma Cihazları

handkey-2-by-ingersoll-rand-security-technologies

 

 

 Handkey II Teknik Özellikleri

 

El geometrisi okuma teknolojisi adından da anlaşılacağı gibi kullanıcıların el ve parmak gibi fiziksel karakterisiklerinin üç boyutlu bir ortamda ölçülebilmesi prensibine dayanmaktadır. El geometrisi okuyucularının diğer sistemlerle ve süreçlerle entegrasyonu çok daha kolay olmaktadır.

Bu sistemde el 31.000 noktasından üç boyutlu olarak taranarak, elin ve parmakların karakteristikleri analiz edilmektedir. Tarama sırasında parmakların uzunluğu, birleşme noktaları arasındaki uzaklıklar, parmaklardaki oynak yerlerinin geometrisi gibi noktalara dikkat edilmektedir. Elin geometrik yapısı, parmakların ve kemiklerin boyutları üç boyutlu ortamda bir formüle göre ölçülebilmektedir.

Neden El Geometrisi ? Neden Handkey II ?

Bir Biometrik sistemde olması gereken özellikleri, doğruluk, hız, dekoratif ve ergonomik olma, diğer sistemlerle entegrasyon, kullanım alanı genişliği, kapasite, dayanıklılık ve hijyen olarak sıralarsak sonuçlar bizi güvenlik alanında bir dünya markası Ingersoll Rand’ın Schlage marka el geometrisi okuma cihazlarına götürmektedir.

Doğru sonuç: Biometrik sistemlerin vazgeçilmezi doğru sonuçtur. Özellikle güvenlik söz konusu ise ulaşmak istediğimiz oran % 100 dür. El geometrisinde her el için 9 karakterlik bir kod mevcuttur. Bu 9 karakterden her biri 10 rakam ve 26 harften oluşan toplam 36 olasılık içermektedir. Yani sistemin yanılma olasılığı 1/36x36x36x36x36x36x36x36x36 = 1/101.559.956.668.416’dır.

Hız: El geometrisi sisteme tanıtılırken cihazın alt bölmesinde parmakların arasına gelecek şekilde ayarlanmış 4 adet aparattan yararlanılır. Yani herhangi bir açı ile okutmak söz konusu değildir. Doğrulama işleminde de önce kod girilerek kişi kendine ait görüntüyü çağırır elini cihazın altına koyduğu anda doğrulama 1 sn’nin altında bir hızla gerçekleşir. Cihazın kapasitesi doğrulama hızına etki etmez.

Dekoratif ve ergonomik olma: Görüntü itibariyle son derece dekoratif ve hafiftir. Duvar, turnike vb bölgelere montajı kolaydır. Kullanıcılar için son derece ergonomiktir.

Entegrasyon: Yazılım özelliklerinde bu konuya tekrar değineceğiz ancak Handkey II’yi diğer biometrik okuyuculardan ayıran en büyük özelliklerinden biri farklı yazılımlara entegre olabilme özelliğidir. Her kurum kendi içerisinde operasyonel ve muhasebesel anlamda farklı yazılımlar kullanmaktadır. Biometrik sistemleri sadece bir geçiş ve güvenlik sistemi olarak görmek yerine mevcut sistemlerle uyum içerisinde çalışan, raporlama olanağı sağlayan hatta iletişim alanında kullanmaya yarayan bu yazılımların işletmede kullanılan software ile uyumlu olması kaçınılmazdır.

Kullanım alanı: Personel çalıştıran veya güvenlik gerektiren her türlü alanda kullanılabilir. Binlerce kişilik fabrikalardan, daire ve apartman girişlerine, spor kulüplerinden, hastanelere, hapishanelerden stadyum girişlerine kadar binlerce alanda kolay kullanım olanağı sağlar.

Kapasite: Kullanıcı kapasitesi 512 kişiden 100.000 kişiye kadar yükselebilir.

Dayanıklılık: Gerek mekanik gerekse elektronik olarak son derece dayanıklıdır. Hafıza ömrü uzundur.

Hijyen: El geometrisinin okunması için temas olması şart değildir. El cihaza temas etmeden de geometrisi çıkarılabilir ve karşılaştırma yapılabilir.

 

Share on Facebook+1Share on LinkedInShare on Twitter